"Атамекен" пән бірлестігінде өткізілетін ашық сабақтар .Апталығы.биология Капалова Жадра Заманбековна » Соцжол орта мектебі
Жетісу облысы білім басқармасының
Панфилов ауданы білім бөлімінің
"Әлихан Бөкейхан атындағы орта мектеп"
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі :
+7(72) 43-50-93
Есепші бөлімі:
+7(72) 23-11-37
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » "Атамекен" пән бірлестігінде өткізілетін ашық сабақтар .Апталығы.биология Капалова Жадра Заманбековна
14
февраль
2023

"Атамекен" пән бірлестігінде өткізілетін ашық сабақтар .Апталығы.биология Капалова Жадра Заманбековна





Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы №382 бұйрығына сәйкес  Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы ми көпірі, мишық, орталық және аралық ми.
Бөлім:     Координация және реттелуПедагогтің аты-жөні:    Қапалова ЖКүні:17.02.23ж    Сыныбы:7    Қатысушылар саны:   15                Қатыспағандар саны:0Сабақтың тақырыбы:    Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы ми көпірі, мишық, орталық және аралық ми. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты    7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыруСабақтың мақсаты:    Орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысымен танысады және қызметтерін салыстырады.Ми бөлімдерін жасап көрсетеді және қызметін зерттейді.
    Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты    Педагогтің іс-әрекеті    Оқушының іс-әрекеті    Бағалау    РесурстарСабақтың басы
5 мин.
    Ұйымдастыру кезеңі:(Ұ)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.  Көңіл – күйлерін көтеру мақсатындажаттығу орындату. Оқушылар топқа бөлінеді:  күн жұлдыз от
Сыныбымыз тап-таза
Борда дайын тақтада
Ойымызды жинақтап
Отырайық партаға
. Топ аттары:
1 топ- аралық ми
2 топ –ортаңғы ми
3 топ- артқы ми(сопақша ми мишық, ми көпірі)      
 Үй тапсырмасын сұрау
5мин      әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты  байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар  түрлері  беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.Өзгенің пікірін толықтырады.

Оқушылар сұрақтарға жауап бергеннен кейін












Жаңа сабақтың ашылуына видио көрсету
                                     Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.    Жеке жұмыс

Жұлынның өткізгіштік қызметі қандай жолдардан тұрад?
Жауап :орталыққа тебетін және орталықтан тебетін

2.Жұлынның сұр затының алдыңғы артқы бүйірінде қанша түбірі болады?
Жауап : 2

3.Орталық жүйке жүйесіне ........мен............жатады.
Жауап: ми мен жұлын

4.Жұлынның түрлі бөлімінде орналасқан қандай ми                  мүшенің жұмысын реттейтін жүйке жасушаларының жиынтығы
Жауабы:жүйке орталығы

5.Жүйке жүйесін........ және.........деп үлкен 2 бөлімге бөледі.
Жауап: орталық, шеткі 


6. Цилиндр пішінді омыртқа жотасының өзегінде орналасқан мүше
Жауап : жұлын

7.Әр омыртқаның бүйір тұсынан жұлыннан екі жаққа қанша жұп жұлын жүйкелері таралады
Жауабы: 31 жұп

Дескриптор Білім алушы 
- жұлынның құрылысын сипаттайды;
- жүйке жүйесінің бөлімдерін атайды;
- жүйке жүйесінің бөлімдерінің қызметін жазады 
    Мақсаты: Барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігін арттыру
Тиімділігі: оқушылардың көңіл күйін көтереді.
Мақсаты:Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін қызықтыру
Дескриптор:Сұрақтың дұрыс жауабын тексереді-2балл
Кері байланыс:





Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.     Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.  Жаңа сабаққа кіріспе

Мағынаны білу
«Стопкадр» әдісі
5 мин    «Стопкадр»әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатындабейнекөрсетілім көрсету. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауТірек сөздермен таныстыру:
1.Алдыңғы ми
2.Ортаңғы ми
3.Аралық ми
4.Сопақша ми
5.Мишық
6.Ми көпірі
Жаңа сабақты  ашуда жаңғақты әкеліп неге ұқсайды,түсі қандай екенін сұрау,жаңғақтың қабығын аршып көреді,ішіндегі дәнегі  миға ұқсайды себебі табиғаттың жаратылысы солай ұқсатып келтірген.
Жаңғақ құрғақ жемістерге жатады қабығы қатты,сүректенген, құрғақ  кебу болады. Адамның миына ұқсайды    Мағынаны білу үшін бейнекөрсетілімді тамашалайды,ой бөліседі,өз білгендерін айтады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысып, термин сөздерді жұмыс дәптерлеріне жазады.    Мақсаты: Оқушылардың ойын жинақтап,зейінін шоғырландыру.Тиімділігі:Оқушының танымдық дағдысы артады.Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.     Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,  талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.  


Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
15 мин.     Дескриптор: Жалпы - 3 балл
Адамның миының негізгі бөлімдерін құрастырады.
Үш топ оқушылары алдында тұрған құрал-жабдықтармен адам миының бөлімдерін ермексазбен құрастыру арқылы моделдейді
Кері байланыс 


бағалау        Кері байланыс Екі жұлдыз бір тілекМақсаты: 
Оқушылардың қажеттілігін қанағатандыру,білімдерін тереңдете, жетілдіре түсу,ізденіске,ғылымилыққа,шығармашылыққа деген ынтасын арттыру
Тиімділігі:Оқушылар естігендерін, көргендерін қолмен тәжірибе жасау арқылы, алған мағлұматтарын 75% естеріндесақтайды.Нәтижені көріп,қорытынды шығара алады.
    Тақырыпқа байланысты интернет көздерін пайдаланып Мидың құрылысы мен қызметтері  туралы видеоролик көреді.
«Еркін талқылау»
әдісі   5мин
    Ми бөлімдерінің қызметтерін сәйкестендіру
 
Жұптық жұмыс
Дескриптор : Жалпы – 2балл
Ми бөлімдерін ажыратады
Мидың қызметін сипаттайды 
    Оқушылар жұппен ми бөлімдерінің қызметтерін сәйкестендіріп,салыстырады.Бір-бірінің пікірін толықтырып,пікір алмасады,берілген тапсырманы орындайды.

    Мақсаты:Жылдам әрі функционалды түрде сыниойлануды дамыту
Тиімділігі:
Жұппен өз ойларын талдап,ортақ шешімге келіп,тапсырманы орындайды.Жолдастық қарым-қатынас орнатып,өзіне деген сенімділік қалыптасады.Жолдасынан қолдау көріп,өз білімін жетілдіреді.
Дескриптор:
Оқушылар жұптасып,ми бөлімдерін атайды 2-балл
Кері байланыс:

Бағалау балл қою
    








Тапсырмалар айдарындағы сұрақтар 5-мин    Бекіту сұрақтары беріледі1.    Аралық ми2.    Ортаңғы ми3.    Артқы ми        ДК экраны7-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
Бағалау парақшасы таратылады
Мұғалім оқушылардың білімін бағалап , күнделіктеріне қояды
2мин    Оқушылар алған білімдерін күнделікке қойғызады.ә 
    Бағалау парақшасы арқылы бір-бірін бағалайды.    





Прокомментировать
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Введите код с картинки:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив