Білім беру ұйымының атауы |
|
Пәні: | Қазақстан тарихы |
Бөлім: | 5.3. Үйсіндер мен қаңлылар |
Педагогтің аты-жөні: | Байсова.Э |
Күні: | 17.02.2023 |
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Үйсіндер туралы жазба деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сиаттады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктедің құрылуын түсіндіру 5.1.2.2 әлеуметтік тптардың ерекшеліктерін түсіндіру 5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктедің көрші елдермен қарым-қатынасы анықтау. |
Сабақтың мақсаты | Ежелгі мемлекеттік бірлестіктедің құрылу себептерін сипаттайды. Ежелгі мемлекеттік бірлестіктедің құрылу нәтижелерін анықтайды Үйсіндер туралы жазба деректерлі талдайды |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау |
|
Ұйымдастыру | Сәлемдесу Психологиялық дайындық «Шаттық шеңберіне » тұру. Арайлап күн шықты Алтын шуақ таратты Қайырлы күн балалар Қайырлы күн қонақтар | Сәлемдеседі. Шеңбер болып тұрады. Оқушылар бір біріне жақсы тілектер айтады | Мадақтау
|
|
Үй тапырмасы | Пазл әдісі арқылы өткен білімді еске түсіру. Есік обасыннан табылған «Алтын адам» және «Сақ патшайымы Томирис» туралы айту. | Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Үй тапсырмасын Пазл құру арқылы орындайды. | Дескриптор: 1 .Пазл құрайды,құрастырған суретке қарап не бейнеленгенін айтады(Алтын адам, Томирис патшайым)_1 2. Алтын адам туралы мәліметті сурет арқылы айтады-1 3. Томирис патшайым туралы мәліметті сурет арқылы айтады -1-. |
|
Жаңа білім | «Үйсіндер »туралы видеорик итербелсенді тақтадан көрсетіледі «Үйсін»мемлекетінің аумағын картан көрсетеді
- Үйсін тайпасы қай кезден бастап өмір сүрді?
- Үйсін тайпасы қай елдің жазба деректерінде кездеседі?
- Үйсін тайпасы қай өңірде мекендеген?
| Оқушылар видеоролик көріп өз ойларын ортаға салады Оқушылар жауаптары арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады | Дескриптор: 1)Үйсін тайпасы қай кезден бастап өмір сүргенін айтады-1 2)Үйсін тайпасы қай елдің жазба деректерінде кездесетінін айтады-1 3)Үйсін тайпасы қай өңірде мекендегенін айтады-1 |
|
| Оқушыларға сәйкестендіру кестесі таратылады Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтарға сипаттама береді
Гуньмо(Күньби) | Малшылар егіншілер және қолөнершілер Олар негізінен соғыс тұтқындарынан тұрған | Бектер ру басылары | Мемлекеттің ең жоғарғы билеушісі | Қарапайым бұқара | Әскербасылармен шонжарлар |
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды | Дескриптор 1)Үйсін қоғамындағы күньбидің рөлін сипаттайды-1 2)Үйсін мемлекетіндегі Бектер ру басының рөлін біледі-1 3)Үйсін қоғамындағы қарапайым бұқараның рөлін сипаттайды-1 |
|
| «Ақиқат немесе жалған» әдісі арқылы
Сұрақтар | Ақиқат | Жалған | 1.Үйсін тайпалары б.з-2ғ-бб.з.3ғ аралығында өмір сүрді |
| + | 2.Чжан Цянның хабарлауы бойынша үйсіндердің 120 мың түтіні, 630 мың адамы, 188 000 әскері болған | + |
| 3.Жазба деректерде Үйсіндер Қазақстанның Жетісу өлкесі ,Шу,Талас өіңірі ,Ыстықкөл және Қытайдың солтүстік батыс аймағында тұрды деп айтылады | + |
|
|
| Үйсіндер туралы Қытай жазба деректерімен танысады,мемлекеттік шекарасын анықтайды. | Дескриптор-1 1.Үйсіндердің қай ғасырда өмір сүргенін анықтайды 2.Үйсіндердің халық санын анықтайды 3.Үйін мемлекетінің қай өңірде тұрғанын анықтайды. |
|
Бекіту | Үйсіндердің мекенін, көршілес тайпаларды картадан көрсетеді. Үйге тапсырма: Қысқаша Үйсін мемлекеті туралы эссе жазу. | Сабақтың тақырыбын қорытындылайды. Картамен жұмыс жасайды. Үйге тапсырма беріледі
| Дескриптор:1- балл. Картадан Үйсіндердің мекендеген аймағын көрсетеді. Шекаралас тайпаларды көрсетеді. Үйгеберілген тапсырманы күнделікке жазады. |
|
Кері байланыс | Қаз почта әдісі Менің ойымша................ Себебі.......................... Мысалы......................... Қорыта айтқанда............. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылардың бағасын өз деңгейіне қарай бағалайды |
|